menuordersearch
soghatkavir.com

قیمت و خرید سرکه انگور ارگانیگ

لگوی سایت
سرکه انگور ارگانیگ
تصاویر
بیشتر
سرکه انگور ارگانیگ
(0)
(0)
سرکه انگور ارگانیک(500گرمی) - موجودی: 100
وضعیت کالا : موجود
مدل کالا
سرکه انگور ارگانیک(500گرمی)
تعداد
+
_
عدد
قیمت کالا
40,000 تومان
معرفی اجمالی
 • طبع سرکه انگور سرد و خشک است.
 • سرکه از جمله فرآورده‌‌‌‌های طبیعی است که مصرف خوراکی و دارویی داشته و بیشترین کاربرد را در تهیه انواع ترشیجات دارد.
 • یک لیوان سرکه 33 کالری انرژی دارد و سرشار از ویتامینها و املاح معدنی است.
طرز تهیه

 

طرز تهیه سرکه انگور:

برای تهیه سرکه انگور طی دو مرحله ذیل عمل نمائید:

 

مرحله اول سرکه انگور:

ابتدا انگورها را بشویید و سپس آن را در ظرف یا بشکه ای قرار دهید.

 

لازم به ذکر است اگر انگور را چنگ بزنید و لِه کنید و در بشگه بریزید، زمان انجام فرآیند تولید سرکه در مرحله اول کاهش می‌یابد.

 

سپس بسته به میزان شیرینی انگور می‌بایست مقداری آب داخل بشکه بریزید.

 

تقریباً به ازای هر یک کیلو انگور شیرین 150 الی 200 گرم آب به آن اضافه کنید. اگر شیرینی آن کم باشد، میزان آب کمتری نیاز است.

 

بشکه حاوی انگور و آب باید مقداری سرخالی باشد تا کف ایجاد شده بر اثر فعل و انفعالات مربوطه سرریز نشود.

 

پس از ریختن آب به مقدار مشخص، درب بشکه را باید به صورتی که مانع از تردد هوا نگردد، بر روی ظرف قرار دهید، یعنی چون در مراحل تهیه سرکه، واکنش تخمیر نیاز به وجود هوا دارد، نباید درب ظرف سفت و کیپ گردد، بلکه باید جریان هوا کمی برقرار باشد تا در روند تهیه سرکه مشکل ایجاد نشود.

 

تذکر بسیار مهم: هرگز در مراحل تولید سرکه نباید درب ظرف یا بشکه را کاملاً به صورت کیپ بگذارید چرا که در صورت در جریان نبودن هوا، هرگز سرکه ترش نخواهد شد.

 

پشه سرکه:

بعد از 4-5 روز از مرحله اول که انگور در حال تغییر شکل است یعنی لک دار شده و در حال گندیدن است، سر و کله حشراتی پیدا می‌شود که به آنها پشه سرکه یا پشه میوه می‌گویند. این پشه ها در فرآیند تخمیر ماده اولیه و تولید سرکه موثر می‌باشند.

 

پشه سرکه حشره ایست که به بوی تخمیر و سرکه جلب می‌‏شود و مخمر‌‌‌‌های عامل گندیدگی میوه ها را با خود بر روی میوه‌‌‌‌های گندیده و یا رسیده حمل کرده و در آنجا کشت می‏ دهند و در داخل آنها تخم ریزی می‌‏کنند.

 

هرگاه دمای محیط از 25 درجه سانتیگراد پایین بیاید قدرت زاد و ولد این حشرات کم شده و در نهایت در زیر 16 درجه سانتیگراد باعث از بین رفتن پشه ها می‏ شود و اگر دمای محیط بالاتر از 30 درجه سانتیگراد نیز باشد باعث عقیم شدن حشره نر و در نهایت باز منجر به از بین رفتن آنها می‏ گردد، پس نتیجه می‏ گیریم بهترین دما جهت زندگی این پشه ها 25 درجه سانتیگراد است.

 

تکان دادن و هم زدن انگورها:

بعد از یک هفته که از مرحله اول گذشت، انگور‌‌‌‌های در حال تخمیر، حالت جوش پیدا می‌کنند و کم کم سطح آن بالا می‌آید. در این زمان برای این که انگور‌‌‌‌های روی سطح ظرف نیز کاملاً پوسیده شوند، لازم است با یک هم زدن و جابجایی، انگور‌‌‌‌های روی سطح بشکه را به هم بزنید تا انگور‌‌‌‌های سطح ظرف جای خود را با انگور‌‌‌‌های داخل ظرف عوض کنند.

 

این کار را 2 الی 3 بار در طی مرحله اول انجام دهید. اگر هوا معتدل باشد، بعد از حدود یک ماه انگورها کاملاً له و شل می‌گردد و کم کم داخل ظرف ته نشین می‌شود بطوری که روی سطح ظرف، مایع حاصله قرار می‌گیرد. در این زمان روی سطح آن حالت کف و کپک بوجود می‌آید. البته بسته به گرمای هوا این مدت زمان، ممکن است کم یا زیاد گردد.

 

تذکر:
· در این حالت، آب انگور، اگر پرمایه باشد اصلاً کپک نمی‌زند، اگر رنگ کف و کپک ایجاد شده روی سطح مایع، سفید باشد نشان از کم مایه بودن آن است ولی اگر رنگ آن حالت کرم متمایل به قهوه ای باشد، میزان مایه آن جهت تولید سرکه مناسب و اندازه است.

 

· اگر آب انگور، پرمایه باشد در این حالت طعم تلخی می‌هد و برای اینکه ترش شود و سرکه ایجاد گردد باید مقداری آب به آن اضافه کرد و آنرا هم زد تا آب با همه محتویات ظرف مخلوط شود.

 

· اگر آب انگور، کم مایه باشد باید مجدداً مقداری انگور شیرین داخل آن ریخت و بگذاریم بماند تا بعد از مدتی مایه آن اندازه شود یا اینکه باید آنقدر آب آن تبخیر شود تا جهت تولید سرکه، مایه آن به اندازه و میزان مناسب برسد.

 

· پس از ایجاد حالت کف و کپک بر روی سطح ظرف و اندازه شدن میزان مایه آب داخل انگور، در پایان مرحله اول یعنی بعد از حدود 50 الی 70 روز از شروع فرآیند تولید، باید تفاله انگور را از آب آن جدا نمایید و بگذارید در مرحله دوم کاملاً ترش شده و تبدیل به سرکه شود.

 

· تفاله‌‌‌‌های انگور را پس از جداسازی از آب آن باید تحت فشار قرار داد تا آب باقی مانده در آن کاملاً گرفته شود، مثلاً می‌توانید آنها را داخل پارچه توری بگذارید و فشار دهید تا آب از تفاله جدا بشود. تفاله نهایی انگور را دور بریزید و این مایع گرفته شده از تفاله را به آب قبلی اضافه نمایید. تفاله برای خوراک دام می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

تذکر: برخی از افراد در تهیه سرکه، از نمک، خمیر نان و دیگر مخمرها استفاده می‌کنند که استفاده از این مواد در تهیه سرکه مورد تایید نیست.

 

مرحله دوم سرکه انگور:

ظرف مورد استفاده سرکه انگور باید شیشه ای باشد

 

خروجی مرحله اول، آب انگور نامیده می‌شود که در مرحله دوم تبدیل به سرکه خواهد شد.

در این مرحله باید منتظر ماند تا آب جدا شده از انگور تبدیل به سرکه شود که در این خصوص روی موارد ذیل باید دقت کرد:

 

 ظرف مورد استفاده باید شیشه ای باشد.

 

 چون در مراحل تهیه سرکه، انجام واکنش شیمیایی مربوطه نیاز به وجود هوا دارد، نباید درب ظرف سفت و کیپ گردد، بلکه باید جریان هوا کمی برقرار باشد تا در روند تهیه سرکه مشکل ایجاد نشود.

 

 در یک هوای معتدل، 10 الی 20 روز طول می‌کشد تا مایع حاصله از مرحله اول، در این مرحله کاملاً ترش و تبدیل به سرکه شود.

 

 به علت تغییرات حاصله در مواد اولیه در فرایند تولید سرکه بعد از مدتی ته ظرف سرکه، چیزی شبیه گِل، ته نشین می‌گردد که می‌بایست آن جرم را از مایع اصلی جدا کرد. برای اینکار سرکه را داخل ظرفی دیگر بریزید تا گِل، ته ظرف قبلی باقی بماند و بتوان آنرا دور ریخت. اینکار را یک تا دوبار بعد از حدود یک هفته از مرحله دوم که مایع به رنگ زلال درآمد انجام می‌دهیم.

 

پس از پایان مرحله دوم، سرکه ترش ترش شده را در ظرف ترجیحاً شیشه ای بریزید و آن را پر کنید و درب آنرا محکم ببندید و در سایه نگهداری کنید.

خواص

سرکه انگور عالی برای کاهش وزن:

از آنجا که این سرکه کالری کمی دارد به طور کامل برای افرادی که تحت برنامه کاهش وزن هستند، مناسب است. غذا‌‌‌‌های طبخ شده با سرکه منجر به افزایش وزن نمی شوند. اضافه کردن سرکه به مواد غذایی باعث ایجاد احساس سیری بعد از غذا می‌شود و در طولانی مدت جذب کالری ها را کاهش می‌دهد. سرکه همراه با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی باعث می‌شود که در ماه 500 گرم وزن کم کنید. برای لاغرشدن می‌توانید روزی سه مرتبه یک قاشق چای خوری سرکه را با یک لیوان آب مخلوط کرده و میل کنید.

تاثیر مثبت سرکه انگور بر روی واکنش انسولین:

برخی مطالعات نشان داده اند که سرکه حاوی برخی ترکیبات طبیعی است که تاثیر مثبتی بر روی واکنش انسولین می‌گذارند. به عبارتی دیگر این ماده همچنین برای تثبیت سطح قند خون مفید است. برای تعدیل قند خون یک قاشق چای خوری سرکه را در یک لیوان آب حل کرده و به مد ت سه ماه روزانه 3 مرتبه (نیم ساعت قبل از غذا) میل کنید.

سرکه انگور برای کمک به کنترل اشتها:

مشکلی که افراد دارای رژیم غذایی کاهش وزن یا افراد مبتلا به دیابت دارند، مشکل بودن کنترل کردن اشتهایشان است. سرکه می‌تواند به این موضوع با کنترل کردن اشتها کمک کند.

سرکه انگور عالی برای دیابت نوع دو:

دیابت نوع دو از انواع دیابتی است که اکثر افراد دارای اضافه وزن با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. چربی‌‌‌‌های بدن مانع عملکرد خوب انسولین جهت کنترل قند خون می‌شود. سرکه می‌تواند به کاهش وزن و به طور همزمان واکنش پذیری انسولین را بهبود بخشد.

سرکه انگور برای بهبود متابولیسم کبد:

کبد جایی است که انسولین تولید می‌شود. یکی از عواملی که باعث می‌شود انسولین نتواند تولید شود زمانی است که سوخت و ساز با مشکل مواجه است. سرکه می‌تواند به بهبود متابولیسم کبد برای تولید مناسب انسولین کمک نماید.

سرکه انگور سرشار از آنتی اکسیدان:

برخی تحقیقات اظهار داشته اند که سرکه حاوی آنتی اکسیدان‌‌‌‌های قوی است که به خوبی با رادیکال‌‌‌‌های آزاد مقابله می‌کنند و به طور همزمان سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

سرکه انگور عالی برای قلب:

مقدار پتاسیم در سرکه کاملا بالاست در حالی که مقدار سدیم آن نسبتا کم است. در واقع یکی از فواید سرکه، ارتقای سلامتی قلب است.

سرکه انگور برای مقابله با التهاب:

حالت‌‌‌‌های التهابی شرایط آسانی برای کنار آمدن با آن نیستند، چرا که می‌توانند قسمت‌‌‌‌های دیگر را تحت تاثیر قرار دهند. سرکه حاوی خواصی است که می‌توانند به مانند ضد التهاب عمل کنند و به مقابله با التهاب کمک کنند.

 
مضرات
 • افرادی که مبتلا به ضعف اعصاب، درد مفاصل و زخم معده هستند از مصرف این مایع به دلیل اسیدی بودن پرهیز کنند.
 • کساني که بيماري ريه دارند و سرفه هاي خشک ميکنند سرکه نخورند.
 • همچنین سرکه می‌تواند با برخی داروها تداخل ایجاد کند، لذا قبل از مصرف منظم و زیاد سرکه و یا مکمل سرکه ی سیب حتما با پزشک مشورت کنید.
 • سرکه کم کنندة نيروي جنسي است و براي سرد مزاجان مضر است.
 • اعصاب را پريشان ميکند. کساني که دوست دارند چله نشيني کنند نبايد سرکه بخورند.
 • مداومت در خوردن سرکه ديد چشم را کم ميکند.
 • مداومت در خوردن سرکه رنگ را زرد و بدن را لاغر ميکند.

 

طریقه مصرف

- هیچگاه سرکه را به تنهایی نخورید. به همراه سالاد یت غذا و با معده پر مصرف شود.

- سرکه اگر با شکر و عرق نعناع ترکیب شود شربت عتش آسایی تولید می‌شود که سکنجبین نام دارد.

- در صورت مصرف دارویی یک قاشق غذاخوری از سرکه را با یک لیوان آب رقیق فرمایید.

نحوه نگهداری

بهتر است سرکه را از نظر بهداشتی درظرف‌‌‌‌های شیشه ای نگهداری کنید. از آنجا که محیط سرکه، محیطی اسیدی و ضدمیکروب است، مدت زمان ماندگاری برای آن مطرح نیست و تقریباً تمامی سرکه ها، ماندگاری نامحدودی دارند. اصلاً برخی از افراد، اعتقاد دارند که سرکه‌‌‌‌های خانگی هرچه کهنه تر بشوند، عطر و طعم بهتری پیدا می‌کنند. به همین دلیل هم سرکه‌‌‌‌های هفت ساله یا بیشتر، طرفداران زیادی در بین مردم دارند. در نهایت هم اینکه توصیه می‌شود سرکه را در محل خشک و خنک و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری کنید.

 

.

نطرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
درگاه اینترنتی زرین پالسوغات کویر آرامش و اعتماد را در خریدتان ارمغان می‌دهدسایت سوغات کویر دارنده نشان ملی ثبت(رسانه‌‌‌‌های دیجیتال) است  با به پرداخت ملت مطمئن خرید کنید
دفتر مرکزی
کرمان - بلوار شهید صدوقی(جاده تهران) - شهرک مطهری - بلوار ایثار - ایثار27 - انت‌‌‌‌های خیابان - خیابان یاقوت - حدفاصل یاقوت 5و7
کد پستی : 7617945644
تماس با پشتیبانی : 09158677221 - 09151601169
WhatsApp: 09162786456
تلفن دفتر فروش : 32123205 - 034instagramwhatsuptelegram
عرضه سوغات و صنایع دستی سه استان کویری همجوار کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان
ایجاد شناخت گنجینه‌‌‌‌های کشف نشده کویر بشمار می‌آید .